Rynek nieruchomości a nowości w 2017 roku

Rynek nieruchomości a nowości w 2017 roku

14 marca 2017

Nowy rok – nowości a rynek nieruchomości.

Nowy Rok już za nami. Większość z nas na pewno ma już za sobą postanowienia noworoczne, a wśród nich nowe wymarzone mieszkanie. Niestety rynek nieruchomości również postawił na zmiany w 2017, na które warto się przygotować, szczególnie, że zmian jest sporo…

Zmiany podatkowe

Wśród nich jest między innymi propozycja likwidacji użytkowania wieczystego. Rynek nieruchomości powinien odebrać to pozytywnie – będziemy mogli zapomnieć o wysokich opłatach jego tytułem, a prawo do gruntu pod naszym mieszkaniem będzie przekształcone w prawo własności …

… tyle, że dopiero po 20 latach wnoszenia opłat o tej samej wysokości, co dotychczas. Oszczędności jak najbardziej realne, bo płatności przestaną być „wieczyste”. Miejmy tylko nadzieję, że nie przysporzy to problemów przy udzielaniu kredytów hipotecznych – konflikt może pojawić się na linii wpisów do ksiąg wieczystych i informacji, kto tak naprawdę ma regulować raty za przekształcenie.

Programy rządowe

Kolejna nowość to program „Mieszkanie+”. Zakłada on wynajem tanich mieszkań, które z czasem najemca może otrzymać na własność. Dokładniej – wynajmujemy mieszkanie z czynszem na poziomie 10 – 20 zł za mkw. miesięcznie bez opcji „wykupu”, lub o 20 procent więcej gdy chcielibyśmy wykupić to lokum po 20 latach. Będzie to taki sam mechanizm jak przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego, z tym, że koszty będą o połowę niższe, a sam program przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie mają zdolności kredytowej w banku. Na chwilę obecną nie brak kontrowersji, ale poczekajmy najpierw na ostateczne regulacje, które zapewne rozwieją wiele wątpliwości, szczególnie tych związanych z weryfikacją najemców i ich stanu majątkowego.

Pozostając w tematyce programów rządowych – wraca program „Mieszkanie dla Młodych”.  W 2017 do wykorzystania w nim przydzielono około 340 mln zł środków . Co za tym idzie? Jeśli interesujemy się tego rodzaju wsparciem od Państwa, warto się śpieszyć – budżet tej wielkości prawdopodobnie wyczerpie się po pierwszym kwartale nowego roku. Skąd takie założenie? W tym samym okresie 2016 roku przyszli młodzi posiadacze wymarzonych mieszkań złożyli wnioski w programie MDM opiewające na kwotę ponad 200 mln zł.

Kredyty hipoteczne

Kolejna zmiana, która z pewnością utrudni nam życie, to zwiększenie wymaganego wkładu własnego do 20% . Doliczając do tego różnego rodzaju opłaty  i uwzględniając budżet na wykończenie mieszkania okaże się, że na samym początku będziemy musieli wykazać się sporą ilością wolnych środków. Banki oczywiście wyjdą naprzeciw klientom tworząc ofertę ubezpieczeniową, która pozwoli rozpocząć realizację marzeń już od przekroczenia progu 10% wkładu, ale jak to zwykle bywa – ubezpieczenia będą kosztować.

Pozytywy ?

Żeby nie było, że rynek nieruchomości odbierze rok 2017 jako trudny czas jest i pozytywna zmiana. Stawki podatku od nieruchomości zostały nieznacznie obniżone, ale zawsze to niższa kwota. Zmiana nastąpiła o 0,9 proc., więc za mkw. mieszkania zapłacimy 0,75 zł podatku.

Zmiany dość istotne, ale przed nami jeszcze cały rok. Zobaczymy co przyniesie i co jeszcze ciekawego w powyższych zmianach zostanie …zmienione. Mamy nadzieję, że tylko w sposób, który ułatwi nam zakup własnego, wymarzonego „M”.