Przewidywania dla rynku nieruchomości w 2022 roku

29 listopada 2021

Jak zwykle pod koniec roku pojawia się wiele spekulacji na temat tego, jak rynek mieszkaniowy zmieni się w 2022 roku. W branżowych mediach jest wiele analiz tego, jak odmieni się sytuacja i jakie ceny osiągną mieszkania w Warszawie. Jakie są najczęściej pojawiające się prognozy? Odpowiadamy.

Przez pandemię mieszkania zdrożały

Statystyki są nieubłagane – ceny mieszkań są obecnie około 10% droższe niż rok temu. Tylko w ostatnim kwartale ceny wzrosły o 2%. Pandemia i wzmożony popyt na rynku nieruchomości, a do tego fakt, że ceny materiałów budowlanych poszybowały do góry, sprawiły, że naturalną konsekwencją jest wzrost cen za metr kwadratowy nieruchomości. Niektórzy mieli nadzieje, że gwałtowne wzrosty w końcu zahamują lub może kolejne lockdowny wpłyną na sytuację. Nic bardziej mylnego – popyt na mieszkania w Warszawie stale rośnie, a ceny nie maleją.

Ceny mieszkań w Warszawie pójdą w górę

Wielu ekspertów przewiduje, że cena mieszkań w stolicy wciąż będzie wzrastać. Jeśli takie przewidywania okażą się trafne, warto już teraz zainteresować się mieszkaniami, póki ceny są wciąż na znanym nam poziomie. Jest wiele inwestycji w Warszawie, w których dostępne są wolne mieszkania. Jedną z nich jest inwestycja APM Development – Apartamenty Nowy Tarchomin, w której kupić można przestronne mieszkanie. Wolne lokale mieszkaniowe znajdują się także w inwestycji Apartamenty Nowy Marysin III oraz Osiedle Ludwinów.

Obniżki na horyzoncie?

Zapoznać się można także z głosami, że ceny mieszkań mogą spadać w II połowie 2022 roku. Niestety, obserwując to, co dzieje się od ponad 2 lat na rynku nieruchomości, a także biorąc pod uwagę inflację oraz niestabilną sytuację gospodarczą powodowaną pandemią, jest to mało prawdopodobny scenariusz. Czekając na to, aż ceny zmaleją, można niestety się rozczarować, bo jest duże prawdopodobieństwo, że trzeci lub czwarty kwartał roku 2022 znów zaskoczy porównaniem cen za metr kwadratowy – niestety negatywnie.