Na co zwrócić uwagę, wybierając architekta wnętrz?

26 kwietnia 2022

Korzystanie z usług architekta wnętrz to obecnie niemal standard. Stworzenie projektu wnętrz nowego mieszkania stanowi oszczędność czasu oraz pieniędzy, a także gwarantuje satysfakcjonujący efekt. Jak jednak wybrać dobrego architekta wnętrz? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Architekt wnętrz może znacząco ułatwić proces wykańczania nowego mieszkania. Taka osoba zadba o cały proces – od inwentaryzacji, przez projekt wnętrza zakładający dobór elementów wykończeniowych, mebli i dodatków, zakup niezbędnych materiałów, a nawet nadzór nad prowadzonymi pracami wykończeniowymi. W zależności od zakresu usługi inwestorzy mogą liczyć albo na wizualizację przyszłych wnętrz mieszkania, albo na kompleksową opiekę nad procesem urządzania nowego lokum.

Urządzamy nowe mieszkanie – jak wybrać architekta?

Poszukiwania najlepszego specjalisty warto rozpocząć od sprawdzenia, w czym się specjalizuje. Architekci wnętrz mają bowiem swoje ulubione obszary działania – dla jednych jest to urządzanie nowego mieszkania, dla innych – aranżacja domów jednorodzinnych albo biur. Dlatego warto już na starcie upewnić się, czy dany architekt wykona projekt dla naszego mieszkania.

Kolejną sprawą są kwalifikacje – architekci wnętrz mogą bowiem mieć dyplom architektury wnętrz, są jednak tacy specjaliści, którzy ukończyli jedynie odpowiednie kursy, a nawet tzw. amatorzy, dla których aranżacja wnętrz to pasja. Warto zweryfikować kwalifikacje wybranego architekta i upewnić się, że u podstaw jego działalności leży wiedza teoretyczna z zakresu urządzania wnętrz.

Teoria jednak to nie wszystko – dlatego tak istotne jest zapoznanie się z portfolio architekta wnętrz. Architekci udostępniają w nim wizualizacje, a często także zdjęcia z sesji wykonanej w już urządzonym wnętrzu oraz referencje od klientów. Wiadome jest, że przemówić do nas musi estetyka, a dotychczasowe realizacje architekta zwyczajnie powinny nam wpaść w oko!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przystępując do współpracy z architektem wnętrz należy zadbać o jeszcze kilka aspektów – zaliczają się do nich:

  • forma współpracy – czy architekt podpisze z nami umowę? Jakie znajdą się w niej zapisy?
  • terminy oddania poszczególnych etapów prac – powinny być z góry określone,
  • ilość zmian i poprawek w projektach – dla transparentnej współpracy warto już na starcie to ustalić,
  • zakres usługi – najlepiej, by znalazł się w umowie, wówczas obie strony wiedzą, czego mogą od siebie oczekiwać w ustalonej cenie,
  • brief z Klientem – bardzo istotny jest tzw. brief, a więc rozmowa, w której architekt zbiera informacje od inwestorów. Na tym etapie warto zwrócić uwagę, czy architekt pyta o nasze zwyczaje, sposób spędzania wolnego czasu, a nawet plany związane z powiększeniem rodziny – pozwoli to na pewno jak najlepiej zaprojektować wnętrze, uwzględniając nasze potrzeby,
  • budżet na wykorzystane w projektach meble i dodatki – to również warto ustalić już na wstępie, aby uniknąć sytuacji, w której zaproponowana przez architekta designerska lampa okaże się być trzykrotnie droższa niż pozwalają na to nasze finanse.

Na koniec zachęcamy jeszcze do sprawdzenia opinii o architekcie – solidny architekt nie będzie miał problemu z udostępnieniem referencji, a nawet kontaktu do wcześniejszych klientów.