Mieszkanie nowe czy na rynku wtórnym?

Mieszkanie nowe czy na rynku wtórnym?

23 lutego 2015

Decyzja o zakupie mieszkania jest przełomowa – stanowi bowiem realizację jednego z największych marzeń o swoich własnych, wymarzonych czterech kątach, które będą naszym wyśnionym miejscem na ziemi. Konieczne zatem będzie szerokie rozeznanie i znalezienie takiej oferty, która będzie nam w pełni odpowiadała – chodzi bowiem nie tylko o cenę, ale również nasze poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowania nowego mieszkania. Na co należy zwracać uwagę w poszukiwaniu swojego mieszkania idealnego? Czy lepiej szukać na rynku wtórnym, czy też zakupić nowe?

Co wpływa na wybór mieszkania?

Jednym z kryteriów z pewnością będzie lokalizacja, która w istocie wiąże się z ceną za metr kwadratowy. Jeśli szukasz mieszkania w Warszawie, najlepiej wybrać takie osiedle, które będzie świetnie skomunikowane z transportem miejskim. Dzięki temu nie musisz brnąć w konflikt tragiczny, gdzie do wyboru będzie jedynie najdroższe w cenie za metr centrum miasta czy tańsze, ale odległe peryferia. Chętnie wybierane są mieszkania na osiedlach położonych w rejonach spokojnych, gdzie nie brakuje terenów zielonych – pozwala to relaks z dala od zgiełku miasta, choć dzięki wspomnianej sprawnej komunikacji nie jesteśmy zmuszeni do oddalenia od http://www.dreamstime.com/-image15337740centrum.

W wyborze mieszkania nie należy mieć złudzeń – jego metraż odgrywa bardzo istotną rolę, jednak nawet przestronne mieszkanie może nie być funkcjonalne – szukaj zatem takiego, którego układ pomieszczeń pozwoli Ci na najbardziej zróżnicowane aranżacje. Najlepsze mieszkania będą jasne, dobrze oświetlone światłem dziennym, z balkonem czy tarasem widokowym. Chętni mogą nabyć również miejsce garażowe, co w przypadku codziennych problemów z parkowaniem zostanie bardzo szybko docenione przez właścicieli aut. Dla rodzin z dziećmi istotna będzie także ochrona osiedla – strzeżone gwarantuje większe bezpieczeństwo. Kiedy uwzględnisz te czynniki, wybierając z nich to, co dogodne dla Ciebie, nie pozostaje nic innego, jak poszukiwania mieszkania.

Na jakim rynku szukać mieszkania?

Niektórzy wolą poszukiwania mieszkań z rynku wtórnego – daje to pewien ogląd, jaki jest stan mieszkania po kilku latach użytkowania. W rzeczywistości zakup od innego właściciela może nieść za sobą duże ryzyko – należy zatem podjąć stosowne kroki, aby uniknąć kłopotów. Potrzebne nam będzie potwierdzenie, czy osoba, która podaje się za właściciela, faktycznie nim jest – potwierdzi to akt notarialny. Trzeba również dowiedzieć się, czy mieszkanie nie jest obarczone tzw. prawem dożywocia, które bez względu na zmianę właściciela może zapewniać bliskim osobom prawo do mieszkania. W praktyce może to nieść za sobą dramatyczne konsekwencje, których wolelibyśmy uniknąć. Bardzo istotne jest także sprawdzenie zadłużenia mieszkania (np. zaległości czynszowych) – mamy prawo domagać się stosownego potwierdzenia, czy nie będziemy borykać się z długami poprzednika. Te wszystkie problemy będą nam obce, jeśli zaczniemy poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym. Mieszkania w Warszawie od dewelopera to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą być jedynymi właścicielami nowego lokum. Wysoki standard wykończenia i niebanalny design docenią nawet najbardziej wymagający. Nasze wszelkie obawy rozwiane będą dzięki doradcom, którzy pozwolą wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie – jeśli zatem stawiamy ponad wszystko komfort nasz i naszych bliskich, nie powinniśmy się wahać, by szukać mieszkania na rynku pierwotnym.