Jak wybrać dobrego dewelopera w Warszawie?

Jak wybrać dobrego dewelopera w Warszawie?

12 listopada 2014

Nadchodzi upragniony moment, gdy udaje się spełnić jedno z największych marzeń – kupić mieszkanie w stolicy. Myśli krążą wokół koloru ścian, wystroju wnętrz, foldery reklamowe firm meblarskich zajmują cała wolną przestrzeń w wynajmowanym dotychczas pokoju. Euforia, która towarzyszy decyzji wyboru odpowiedniego M przepełnia każdy dzień. Warto zadbać, by radość nie przepadła bezpowrotnie, gdy dojdzie do momentu odbioru czterech kątów, a nawet szybciej. Mimo rosnącej świadomości kupujących o zagrożeniach związanych z wyborem dewelopera, wciąż pojawiają się sytuacje, w których ludzie pozostają nie tylko bez własnego mieszkania, ale również bez pieniędzy. Jak zminimalizować ryzyko, co zrobić by nie dać się oszukać?

Inwestycja w nieistniejącą jeszcze nieruchomość wiąże się z pewnym ryzykiem. Często oglądając telewizję czy czytając gazety trafiamy na materiał pokazujący sytuację, w której deweloper oszukał sporą ilość osób udostępniając im nieruchomość niezgodną z założeniami, odkładał moment oddania mieszkania w nieskończoność, był niewypłacalny. Warto chuchać na zimne i jeszcze przed wyborem mieszkania wnikliwie przeanalizować ofertę decydując się na pewnego i sprawdzonego dewelopera, który przede wszystkim stawia na zadowolenie swoich klientów.

Wybierz świadomie

Decydując się na mieszkanie na rynku pierwotnym, poza wyborem wyglądu, lokalizacji, ceny i metrażu warto zwrócić również uwagę na firmę, która oferuje daną nieruchomość. To właśnie od niej w znacznym stopniu zależy powodzenie zakupu, nasze zadowolenie po otrzymaniu mieszkania jak i fachowości obsługi w trakcie procesu zakupowego. Jedynie wybór sprawdzonego, polecanego, istniejącego na rynku od wielu lat dewelopera, który w ciągu kilku lub kilkunastu lat działalności zdobył uznanie sporej ilości społeczeństwa zapewni nam spokój i przyniesie powodzenie w związku z dokonaną inwestycją.

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania, wybierając dewelopera w Warszawie, pierwszy krok który warto wykonać powinien dotyczyć sprawdzenia wiarygodności i rzetelności sprzedawcy. Poza oczywistymi rzeczami takimi jak odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sprawdzenie pozwolenia na budowę i prawa do nieruchomości, należy zwrócić uwagę na dokumentację odnośnie inwestycji. Należy dopilnować by wszystkie zapewnienia znalazły się na „papierze”, nie pozostały jedynie słownymi zapewnieniami. Dobrą praktyką jest również poznanie planów zagospodarowania przestrzennego, by nie okazało się w przyszłości, że w bliskiej okolicy spokojnej, sielankowej okolicy powstanie trasa szybkiego ruchu.

Po sprawdzeniu „papierów”, warto zasięgnąć opinii u dotychczasowych klientów firmy. Internet jako źródło bogate w treść w sporej ilości przypadków zdradzi nam nieporadność działań dewelopera, zaprezentuje głosy niezadowolonych kupców, ustrzeże przed podpisaniem umowy z nieuczciwym sprzedawcą. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek – może być tak, że pozytywne opinie tworzone są przez samą firmę, zaś negatywy płyną od konkurencji. Najlepsza byłaby rozmowa z dotychczasowymi kupcami, którzy mieszkają w budynkach zakupionych u interesującego nas inwestora. Jeśli jest możliwość, warto dotrzeć do takich ludzi i przeprowadzić krótki wywiad na temat pracy dewelopera.

Którego dewelopera wybrać?

Długa obecność na rynku, członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich, ogromna ilość wybudowanych mieszkań, szczegółowość przygotowanych projektów czy współpraca z bankiem to cechy, które dobrze świadczą o inwestorze. Połączone z pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów firmy są niemal gwarancją, że deweloper jest poważnym kontrahentem, któremu