Jak funkcjonalnie urządzić mniejsze mieszkanie?

31 grudnia 2021

Aranżacja mieszkania o niewielkim metrażu to nierzadko duże wyzwanie dla właścicieli. Dbając jednak o kilka podstawowych zasad, można urządzić nawet najmniejsze mieszkanie tak, by było funkcjonalne i wygodne.

Jeśli chodzi o nowe mieszkania, Warszawa jest miastem, w którym dużo się buduje. W nowych inwestycjach coraz częściej znaleźć można lokale o powierzchni 35-40 mkw, które są niewielkie, jednak cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących z mniejszym budżetem lub takich, którzy planują wynajem zakupionego mieszkania. Jak urządzić tzw. kawalerkę, aby dobrze się w niej mieszkało?

Jasne kolory to klucz do sukcesu

Podstawa to dobór jasnych kolorów oraz jasnego oświetlenia. Pozwoli to optycznie powiększyć przestrzeń. Na ścianach idealnie sprawdzą się kolory takie jak biel, kość słoniowa czy delikatna szarość. Równie dobrym rozwiązaniem będą kolory pastelowe. Jeśli chodzi o podłogi, warto zastosować ten sam kolor desek, paneli czy kafli. Również warto zainwestować w podłogi w jasnej kolorystyce.

Spójny styl wnętrz

Równie istotny jest zachowanie spójnego stylu – dzięki temu unikniemy aranżacyjnego chaosu, a przy tym sprawimy, że przestrzeń nie będzie przytłoczona ani „zagracona”. Z uwagi na charakterystykę w mniejszych lokalach mieszkaniowych doskonale sprawdzą się style: skandynawski, retro czy industrialny – wszystkie wyróżnia bowiem prostota.

Funkcjonalne rozwiązania i meble

Urządzając niewielkie mieszkanie, trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń, m.in. poprzez zagospodarowanie wszelkich wnęk. O funkcjonalności decyduje także ograniczona ilość mebli czy sprzętów – grunt to właściwy dobór przedmiotów wprowadzanych do wnętrza.

Warto też we właściwy sposób dobierać rozmiar mebli do metrażu, by nie przytłoczyć wnętrza np. zbyt dużą sofą. Meble wypoczynkowe, takie jak rzeczona sofa, powinny posiadać funkcję spania – w dzień mogą służyć do relaksu, zaś w nocy będą dodatkową przestrzenią do spania. Istotny jest także pojemnik na pościel, gdyż w małym mieszkaniu dodatkowe miejsce jest na wagę złota!

Innym przykładem funkcjonalnych mebli są m.in.:

  • rozkładany stół – idealny do wspólnych posiłków, ale i do pracy,
  • modułowy regał,
  • pojemna szafa wyposażona w organizery,
  • szklane fronty w zabudowanych szafach – optycznie powiększające wnętrza,
  • pufy ze schowkiem do przechowywania.

Podział mieszkania na „strefy”

Każde mieszkanie, by było wygodne, powinno posiadać osobną przestrzeń do odpoczynku, przechowywania, gotowania oraz część łazienkową. Warto zadbać o to, by odpowiednio wydzielić przestrzeń w niewielkich mieszkaniach, w których często te same pomieszczenia pełnią różne funkcje. Aby to zrobić, warto zastosować np. ażurowy regał albo blat, który wydzieli np. przestrzeń otwartej kuchni od salonu, czyli przestrzeń gotowania od odpoczynku. Dobrym pomysłem jest także stawianie sofy tyłem do otwartej kuchni – symbolicznie oddzieli w ten sposób część salonową od kuchennej.