FINISH, czyli jak wykończyć mieszkanie?

FINISH, czyli jak wykończyć mieszkanie?

25 lutego 2014

To już „końcówka”. Niełatwa, ale przynosząca sporo satysfakcji i duże koszty. Coraz częściej deweloperzy proponują wykończenie mieszkania pod klucz, dzisiaj na naszym blogu przyjmiemy wersję trudniejszą, samodzielną i zajmującą dużo więcej czasu, mającą jednak sporo plusów. A więc wynajmujemy ekipę wykończeniową, mając wpływ zarówno na materiały jak i aranżację.
Choć można napisać poradnik urządzania mieszkania będący „cegłą” z niezbyt kwiecistą prozą, to my dziś przedstawiamy pigułkę pozwalającą rozpocząć start w planowaniu wykończenia.

wpis2Stan deweloperski to najczęściej nie gołe ściany, ale też nie stan pozwalający na zamieszkanie. Mamy już za sobą wylewki na podłogach i doprowadzone instalacje. Często są to też urządzenia wodno-kanalizacyjne oraz standardowo – gładzie na ścianach.
Zwykle przyjmuje się, że wykończenie metra kwadratowego kosztuje nas od 700 do 1.500 zł (cena zawiera tak materiały jak i robociznę). Jednak prawda jest taka, że widełki finansowe zależą od nas, naszych potrzeb i możliwości. Chcemy wyłożyć panele za 35 zł/m2 czy też podłogę drewnianą za ponad siedem razy tyle. Co do inwestycji, w jakość – zalecalibyśmy nie żałować nakładów finansowych, na te miejsca w mieszkaniu, które i tak są najdroższe. Powód? Łazienki i kuchni nie będziemy szybko remontować, a przemyślane i wykonane z dobrej, jakości materiały – służyć nam będą przez lata.
Samodzielne urządzanie mieszkania wyrzuca nas na głęboką wodę, jeśli nie jesteśmy znawcami branży. Ekipy wykończeniowe polecane przez znajomych to pierwsza droga, jaka przychodzi nam do głowy. Jak się okazuje, – choć nie daje to stuprocentowej pewności – jest jednak wyjściem słusznym. Skarb w postaci rzetelnej ekipy jest bezcenny, a poprawki po kolejnych „fachowcach” to zmora dla wszystkich, którzy źle wybrali. Dobrym zabezpieczeniem jest dla nas powszechnie już stosowany system gwarancji (najczęściej trwającej dwanaście miesięcy). O takiej gwarancji koniecznie musimy porozmawiać z naszym wykonawcą. Wyspecjalizowane ekipy działające na zasadzie od A do Z pracują najczęściej w kilku miejscach jednocześnie. Jeśli są skuteczne, często mają odległe wolne terminy. To powoduje częste opóźnienia, nie z naszej winy. Kalendarz może się nieco rozciągnąć, ale jest to sytuacja o wiele prostsza, niż zatrudnianie kolejnych specjalistów, – z których każdy narzeka na pracę wykonaną przez jego poprzednika. Jeśli jednak dysponujemy czasem i rozeznaniem w branży – takie rozwiązanie jest zdecydowanie najskuteczniejsze i najtańsze. Pamiętajmy też, że to pracownicy firm remontowych, wykończeniowych dobrze znają się na materiałach. Doradztwo w tej kwestii też będzie nam potrzebne, a więc znalezienie odpowiednich fachowców to połowa sukcesu. Dziesiąta wycieczka do dużego marketu po farbę, jest męcząca i kosztowna, dobra ekipa wykończeniowa może wskazać odpowiednią hurtownię budowlaną i złożyć duże, ale relatywnie tanie zamówienie jednorazowe. Nie zapominając o zwrotach – nie zostaniemy z zapasem płytek kafelkowych do niczego już nam nie potrzebnych. Najczęściej zwracać można tylko całe opakowania, ale takich sytuacji podczas wykańczania bywa dużo. Swoją drogą zbierajmy wszystkie faktury i rachunki, czasem mogą się przydać.
Dowolność w aranżowaniu własnego m to największa zaleta samodzielnego zlecenia na wykańczanie lokalu. Musimy jednak dobrze zastanowić się nad tym, czego chcemy, spisać wymarzone rozwiązania i przyłożyć do rzeczywistości. Dobrze wyobrazić sobie życie codzienne, a potem kierować się funkcjonalnymi pomysłami. Aby wybrać własny styl warto sięgnąć do branżowej prasy, programów telewizyjnych i Internetu, by po krótkim czasie uświadomić sobie, jaki styl odpowiada nam najbardziej. Później wszystko w Waszych rękach. Warto kupować rozważnie. Zaczynając od rzeczy niezbędnych, lecz upragnionych. Nie możemy pozwolić sobie na kupowanie rzeczy mniej ważnych na początek, choć trzeba myśleć o urządzaniu mieszkania w sposób kompleksowy. Szybko z mieszkania możemy zrobić graciarnię. W przypadku artykułów RTV i AGD sprawdźmy cenę wypatrzonego sprzętu w Internecie. Obecnie takie zakupy są bezpieczne, a oszczędność bywa zaskakująco duża. Nie zrażajmy się oczekiwaniem na mebel. Rzadko, ale jednak zdarza się, że trwa to do kilku tygodni. Warto poczekać, niż żałować przez dłuższy czas. Poza tym zgodnie z przysłowiem głoszącym złotą prawdę, że biednego na tanie rzeczy nie stać, kupujmy meble dobrej, jakości – niech służą na lata. Nie musimy również kupować wszystkiego. Czasem mamy prawdziwe skarby z poprzedniego mieszkania, wymagające niewielkiej renowacji. Co prawda sprzęt AGD szybko traci na wartości, a na rynku pojawiają się modele lepsze i wydajniejsze, ale stara komoda może być jak znalazł. Artykuł o aranżacji i wszystkich uwarunkowaniach z nią związanych już wkrótce.