Na czym polega stan deweloperski mieszkania?

24 sierpnia 2021

Przeglądając oferty kupna mieszkania od dewelopera często można spotkać się z terminem „stan deweloperski”. Co się pod nim kryje? Odpowiadamy.

Kupując mieszkanie czy dom, wybrać można zazwyczaj stan wykończenia lokalu czy budynku – surowy zamknięty, deweloperski albo pod klucz. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Czego można oczekiwać, decydując się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim? Różni deweloperzy mogą rozumieć to pojęcie nieco inaczej, dlatego warto zawsze upewnić się, jaki zakres prac będzie wykonany w mieszkaniu w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski vs surowy zamknięty i pod klucz

Jedno jest pewne – mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się do zamieszkania, podobnie jak to w stanie surowym zamkniętym. Podczas gdy stan surowy zamknięty oznacza zakończenie budowy, wstawienie ścianek działowych i montaż stolarki okienno-drzwiowej, stan deweloperski jest nieco bardziej zaawansowany – przewiduje bowiem możliwość rozpoczęcia prac wykończeniowych. Warto zaznaczyć, że stan surowy zamknięty spotyka się jednak częściej w przypadku budynków jednorodzinnych, a nie mieszkań. Mieszkanie „pod klucz” to z kolei lokal gotowy do zamieszkania – wystarczy wstawić meble.

Stan deweloperski – zakres prac

Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, można oczekiwań, że wykonane zostały posadzki, podłączone instalacja wodno-kanalizacyjna, grzewcza i elektryczna, ściany oraz sufity wytynkowano, zamontowano grzejniki. Na tym etapie w mieszkaniu wciąż nie ma podłóg, ani drzwi wewnętrznych. W zależności od zakresu umowy z deweloperem, w mieszkaniu w stanie deweloperskim może być już wykonany biały montaż.

Zalety mieszkania w stanie deweloperskim

Jakie korzyści wiążą się z zakupem mieszkania w stanie deweloperskim? Na pewno cena – kupno mieszkania wykończonego pod klucz to wyższy koszt. Mieszkanie w stanie deweloperskim można przy tym urządzić zgodnie ze swoim własnym pomysłem, sprawiając, że wnętrza zyskają wymarzony charakter. Pełna swoboda w doborze materiałów i kolorystyki to coś, co wielu osobom rekompensuje konieczność wykonania prac wykończeniowych w nowo odebranym mieszkaniu.

W APM Development oferujemy oba zakresy wykończenia wnętrz – w stanie deweloperskim oraz „pod klucz” – wszystko zależy od zakresu podpisanej umowy. Zapraszamy do kontaktu, aby porozmawiać o szczegółach!