Budowa „Czerniakowskiej-bis”!

Budowa „Czerniakowskiej-bis”!

2 kwietnia 2014

Po dwunastu latach oczekiwania warszawski ratusz znalazł pieniądze na budowę obiecywanej trasy. W teorii droga budowana miała być w tym samym czasie, co Trasa Siekierkowska. W praktyce roboty ruszyć mają pod koniec roku. Jeśli wszystko dobrze przebiegnie prace zakończą się jeszcze przed końcem roku 2015.

Part of tandem rollerPołączenie Trasy Siekierkowskiej ze skrzyżowaniem Czerniakowskiej, Nehru i Gagarina oznacza likwidację zatoru dla wszystkich, którzy codziennie jadąc od strony mostu Siekierkowskiego mają wątpliwą przyjemność stania w korku przed skrzyżowaniem z Czerniakowską. Zaledwie dwa kilometry nowej trasy rzeczywiście mogą zmienić całkiem sporo. Skrót w kierunku centrum będzie kosztował ratusz 120 milionów złotych. W tych kosztach mieści się także wykup gruntów. Roboczo nazywana Czerniakowska-bis nazywać się będzie Aleją Polski Walczącej
Na nowej drodze zyskają właściwie wszyscy. Nie tylko użytkownicy zmotoryzowani, bo przecież mieszkańcy przemieszczający się komunikacją odliczą czas spędzany w korkach, tym bardziej, że przez co najmniej kilka lat przewidziane będą buspasy. Czemu przez kilka lat? W ramach budowy zaplanowano teren przeznaczony docelowo pod budowę torów tramwajowych dla linii w stronę Augustówki i Siekierek. Jednak zanim tory pojawią się na Alei Polski Walczącej upłynie trochę czasu… Nie marnując przestrzeni zaplanowano buspasy dla ZTM. Ucieszą się także fani dwóch kółek, ponieważ w projekcie nie brakuje ścieżek rowerowych i nie ma obaw – w tej sytuacji tory tramwajowe nic nie zmienią. Mokotów i tak jest na pierwszym miejscu spośród warszawskich dzielnic pod względem długości ścieżek rowerowych, zatem umocni swoją rowerową „pole position”.

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców okolicy, która dzięki poprawie kanałów komunikacji staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Bezpośrednio przy nowych osiedlach (np. Osiedle Bluszczańska) znajdować się będą przystanki autobusowe łączące trasę z mieszkańcami.
Stolica nie tylko robi się coraz piękniejsza, ale i lepiej skomunikowana – szczególnie na Mokotowie.

Czekamy na rozpoczęcie prac nad Aleją Polski Walczącej, a z jeszcze wielką niecierpliwością na ich zakończenie!