Balkon, piwnica czy winda – Jakie elementy mają wpływ na wybór mieszkania?

21 października 2019

Wybór mieszkania to nie „bułka z masłem” – wszak nierzadko kupujemy je na lata! Jakie elementy mieszkania wpływają na jego atrakcyjność, a co za tym idzie – na zakup własnego lokum? Okazuje się, że to nie tylko cena i metraż!

Decyzja o zakupie mieszkania to poważna sprawa. Wielu inwestorów szuka mieszkania tak długo, aż znajdzie „to jedyne” – spełniające wszystkie kryteria. Oczywiście istotny jest metraż mieszkania, jego rozkład czy lokalizacja, a także cena, jaką trzeba zapłacić – na tym jednak nie koniec. Do pozostałych elementów wpływających na atrakcyjność lokum w oczach inwestora wpływają także np. balkon, winda w budynku czy możliwość posiadania własnej piwnicy. Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom.

Balkon

Mieszkania z balkonem, loggią lub tarasem są szczególnie atrakcyjne dla kupujących. Nic w tym dziwnego – to dodatkowa przestrzeń, która doskonale sprawdzi się jako miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Nic tak nie cieszy jak kawa na własnym balkonie, wśród ulubionych roślin lub – po prostu – w wygodnym fotelu. Najlepiej jest wtedy, gdy balkon wychodzi na zieloną i cichą okolicę lub zapewnia przyjemny widok i gdy skierowany jest na południe. Dla wielu kupujących balkon to tzw. „must-have”.

Piwnica

W mieszkaniach z tzw. wielkiej płyty piwnica była swoistym standardem. W nowym budownictwie piwnice pojawiają się rzadko, a to ze względu na zmieniające się potrzeby kupujących oraz z uwagi na fakt, że przestrzeń tego typu jest dla nich coraz mniej ważna. Nad posiadanie piwnicy przedkładają np. posiadanie balkonu. Podziemia budynku są zazwyczaj wykorzystane w inny sposób – powstają w nich często parkingi. Niektóre inwestycje oferują komórki lokatorskie, jednak jest to innego rodzaju przestrzeń użytkowa niż piwnica.

Winda

W starym budownictwie o windzie można pomarzyć, jeśli budynek nie jest odpowiednio wysoki – przepisy dokładnie regulują kwestię obowiązku wyposażenia bloku w dźwig osobowy. Niemniej jednak w nowych inwestycjach winda staje się standardem, nawet gdy posiadają one dwa czy trzy piętra. To duże ułatwienie dla rodzin z dziećmi, osób starszych lub z niepełnosprawnościami, a także mieszkańców posiadających zwierzęta. Wychodząc naprzeciw potrzebom kupujących, większość nowych inwestycji oferuje mieszkania z windą także w tzw. niskiej zabudowie.