Blog
„A tak w ogóle, to dzisiaj mieszkania są drogie, czy tanie?”
4 marca 2014
Pamiętacie jesień 2007 roku? Nie tak dawno prawda? Wówczas mieliśmy do czynienia z największym „boomem” mieszkaniowym w naszym kraju. Średnia(!) cena mieszkania w stolicy windowała do 9.700zł za metr kwadratowy. Na szczęście sytuacja ta zmieniła się już dosyć mocno. Przez lata, od tamtej jesieni patrzyliśmy jak ceny topnieją. Skraplały się niemal na naszych oczach, biorąc pod uwagę szerszą perspektywę. Jak jest teraz? Jakie mieszkania interesują nas najbardziej? Czy trend spadkowy nadal nam towarzyszy?
Zawsze jest tak, że na ceny mieszkań wpływ ma wiele czynników jednocześnie. Jednym z najważniejszych było wejście Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 roku przez ponad trzy lata ceny windowały. Od momentu, gdy nastąpił wspomniany już szczyt ceny mieszkań w Warszawie są o 14% niższe. Szybki spadek? W ostatnim roku (2006-2007) zawrotnego wzrostu cen większość mieszkań podrożała aż o 20 %! W tym wypadku sześć lat spadków nie klaruje się już tak dynamicznie, jednak ich wartość cieszy wszystkich kupujących.
Spadek cen jednak prawdopodobnie się zakończył. Najniższą średnią cenę za metr kwadratowy w Warszawie portal nieruchomości Domy.pl zanotował w lipcu ubiegłego roku. Od lipca wzrost nie jest wielki… ale występuje. Nie ma powodów do jasnego postawienia sprawy i stwierdzenia, że mieszkania drożeją. W dużej części stołecznych dzielnic mieszkanie kupione dzisiaj nadal jest tańsze niż rok temu. Ponieważ zatrzymanie spadku trwa od pół roku, jednak to zbyt krótki czas na pokuszenie się o jednoznaczne prognozy. Słowem – zobaczymy.
Trzeba również uwzględnić czynniki wpływające na średni wynik. Na rynku przybywa nowych mieszkań, a ich ceny z natury rzeczy muszą być wyższe. Dość stabilnym miernikiem jest Indeks Cen Mieszkań, który to po raz piąty z rzędu (piąty miesiąc) pokazuje wzrost wartości mieszkań na rynku wtórnym. Skoro na polskich rynkach nie jest tak źle, a największe tąpnięcia kryzysu odczuliśmy najsłabiej w naszym regionie – portfele Polaków są wyznacznikiem i przyczyną większego popytu, a więc zatrzymania obniżek. Na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy w stolicy przeszło 1/4 klientów (26,1%) była zainteresowana mieszkaniami oferowanymi do sprzedaży za ponad 500 000 zł. Z analizy zapytań kierowanych do właścicieli mieszkań wystawionych w portalu Domy.pl wynika, że najdroższymi lokalami – wycenianymi na ponad 700 000 zł – zainteresowany był blisko co dziesiąty warszawski klient. Schodząc na ziemię warto powiedzieć, że zarówno w czasie kryzysu jak i obecnie największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. W styczniu prawie 40% chcących kupić mieszkanie myślało o M3.
Jak sytuacja przedstawiała się na zamknięcie ostatniego roku w Warszawie? Zachęcamy do zapoznania się z wykresem pochodzącym z „Raportu rynku nieruchomości Domy.pl i Open Finance”.